13 Ekim 2023

MENİSKÜS YIRTIĞI NEDİR?

Menisküs diz eklemi içinde yer alan, dize gelen darbeleri en aza indiren kıkırdak dokudan oluşan yapılardır. Menisküsler iç ve dış olmak üzere ikiye ayrılır. Dizler vücudun en hareketli eklemlerinden birisi olduğu için menisküs yaralanmalarına sık rastlanır. Menisküs yırtığı, bir darbe veya burkulma sonucu oluşabilir. Genellikle gençlerde ve sporcularda görülen menisküs yırtığı,  daha ileri yaşlarda diz eklem kıkırdakları ve menisküslerin dejenere olmasıyla da oluşur. Bu hastalarda kendiliğinden veya basit hareketlerle menisküs yırtığı gelişebilir. Bazen menisküs yırtıklarının beraberinde diz yan bağ ve kıkırdak yaralanmaları da olur.

MENİSKÜS YIRTIĞI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Menisküs yırtığının ilk belirtisi genellikle ağrıdır. Ağrı diz ön kısmında olabileceği gibi yan ve arka kısımlarda da olabilir. Hareketle artan istirahatle azalan diz ağrısı vardır. Çömelme ve oturup kalkma sırasında zorluk yaşanır. Dizde şişlik ve ısı artışı olabilir. Menisküs yırtığının derecesine göre dizde kilitlenme, yürürken dizin boşa çıkması ve  dizin hareketi sırasında eklemden ses gelme olabilir. Dizin bükülme ve uzatma hareketlerinde zorlanma vardır.

MENİSKÜS YIRTIĞI TANISI NASIL KONUR?

Hastanın şikayetleri ve ayrıntılı hekim muayenesi tanıda yardımcıdır. Kesin tanı  MR ile konur.

MENİSKÜS YIRTIĞI TEDAVİSİ NASILDIR?

  1. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon: Genellikle 15-20 seanslık tedavi gerektirir. Tens, usg gibi tedavilere ek olarak kas güçlendirme programı vardır.
  2. Menisküs Yırtığı Enjeksiyon Tedavileri: Hyaluronik asit, trombositten zengin plazma (PRP), hidrojel, SVF enjeksiyonu, nöral terapi ve proloterapidir.
Önerilen Yazımız:   Ayak Ağrısı Nedenleri

MENİSKÜS YIRTIĞI İLAÇLARI VE AĞRI YÖNETİMİ NASIL OLMALIDIR?

Menisküs yaralanmasının erken döneminde istirahat, buz uygulama, elastik bandaj, elevasyon, ağrı kesici ve ödem alıcı ilaçlar önerilir. Buz tedavisi şişliği ve ağrıyı azaltır. Günde 3-4 defa 20 dakika kadar uygulanmalıdır.

MENİSKÜS YIRTIKLARININ CERRAHİ TEDAVİSİ NASILDIR?

Arthroskopik menisküs onarımı, total menisektomi, kısmi menisektomi ve menisküs nakli uygulanabilir.

MENİSKÜS AMELİYATI SONRASI BAKIM VE İYİLEŞME SÜRECİ NASIL OLMALIDIR?

Ameliyat sonrası cerrah kontrolünde dize yük verilmeli ve en erken sürede, fizik tedavi doktorunun kontrol ettiği rehabilitasyon sürecine başlanmalıdır.