13 Ekim 2023

DİZ SIVI KAYBI NEDİR? VE NASIL OLUŞUR?

Diz eklemin içinde eklem hareketini kolaylaştıran, kemiklerin birbirine sürtünerek zarar görmesini saylayan sinovyal sıvı olarak adlandırılan yarı akışkan bir sıvı vardır. Eklem sıvısı berrak ve saydam formdadır. Eklem yüzeyini kaplayan zardan üretilir. Eklem sıvısı, eklem kıkırdağını besler.

İlerleyen yaş, genetik faktörler, beslenme bozukluğu (az su tüketimi, vitamin ve mineral eksiklği), hareketsiz olmak, dizi zorlayıcı hareketler, iltihaplı romatizmal hastalıklar eklem sıvı yapısını bozarak dizde ağrı ve hareket kısıtlığına neden olur.

DİZ SIVI KAYBI BELİRTİLERİ NEDİR?

En önemli şikayet ağrıdır. Ağrı çoğu zaman hareketle artar. Diz çökme, çömelme, merdiven inip çıkma sırasında ağrı vardır. Diz kapağı çevresinde takılma hissi, eklemden ses gelmesi ve hareket kısıtlılığı vardır. Dizde şişlik, şekil bozukluğu ve ısı artışı olabilir.

DİZ SIVI KAYBI TANISI NASIL KONUR?

Hastanın şikayeti ve ayrıntılı doktor muayenesi çoğu zaman yeterlidir. Diz grafisi ve MR ek patolojileri dışlamak ve tanıyı desteklemek için istenir.

AMELİYATSIZ DİZ SIVI KAYBI TEDAVİSİ NASILDIR?

Diz enjeksiyonları sıklıkla kullanılır ve oldukça başarılıdır. Kortizon, PRP (trombositten zengin plazma), hyaluronik asit, SVF, hidrojel enjeksiyonu, nöral terapi, proloterapi uygulanır.

Önerilen Yazımız:   Fibromiyalji Tedavisi Ankara

DİZ SIVI KAYBI TEDAVİSİ SONUÇLARI VE ETKİNLİĞİ NASILDIR?

Diz sıvı tedavisi hastaya özel olmalıdır. Ayrıntılı hasta değerlendirilmesi sonucu karar verilir. Bazı hastalarda sadece egzersiz, fizik tedavi ve enjeksiyon yeterli olurken bazı hastalarda cerrahi işlem gerekir.

AMELİYATSIZ TEDAVİYE UYGUN ADAYLAR KİMLERDİR?

Eklem aralığında ileri derecede daralma evre 4’de görülür. Evre 4 harici hastalarda ameliyatsız tedavi başarı oranları oldukça yüksektir. Hastalığın erken evrelerinde ve hasta yaşı çok ileri değilse öncelikli olarak ameliyatsız tedaviler yapılır.

DİZ SIVI KAYBI TEDAVİSİ İLE İLGİLİ YENİ GELİŞMELER VE ARAŞTIRMALAR

Diz sıvı kaybı çok sık görülen bir hastalıktır ve pek çok bilimsel çalışma yapılmıştır ve yapılmaya devam edilmektedir. Hİdrojel, SVF ile ilgili yapılan son çalışmada: hastalara SVF enjeksiyonu yapılmış ve 5 yıl sonra hastalar ağrı ve fonksiyonellik açısından değerlendirildiklerinde iyilik hallerinin devam ettiği görülmüştür.

DİZ SIVI KAYBI TEDAVİSİ MALİYETLERİ VE SİGORTA KAPSAMI

Diz sıvı kaybı tedavi, maliyetleri yapılacak tedaviye göre değişmektedir. Fizik tedavi ve ilaç tedavilerin bir kısmı sigorta kapsamındayken enjeksiyonların çoğu sigorta kapsamında değildir.

DİZ SIVI KAYBI TEDAVİSİ İLE İLGİLİ HASTALARIN DENEYİMLERİ VE YORUMLARI

Ameliyatsız diz sıvı kaybı tedavisinin başarı oranı oldukça yüksektir. Hastaların deneyim ve memnuniyetlerini değerlendirmek  önemlidir. Yüksek hasta memnuniyeti ve olumlu hasta yorumları için doğru tedavi seçimi gerekir. Kaliteli ve güvenli hizmet sunulmalıdır. Hastaya uygulanacak tedavinin, hastaların fiziksel, duygusal ve ruhsal tüm ihtiyaçlarının karşılandığı ortamda verilmesi gerekir. Hasta odaklı, hastalığı değil hastayı tedavi etme misyonu önemlidir.

TEDAVİ SEÇENEKLERİ DEĞERLENDİRİLİRKEN  NELERE DİKKAT EDİLMELDİR?

Hastanın yaşı, hastalığın süresi, eşlik eden diğer hastalıklar, hastanın kullandığı ilaçlar ve geçirdiği cerrahi işlemler, yaşam tarzı, yaptığı sporlar tedaviyi planlamada göz önünde bulundurulmalıdır.

Önerilen Yazımız:   ESWT Tedavisi Ankara