13 Ekim 2023

DİZ KİREÇLENMESİ

Kireçlenme Nedir?

Kireçlenme, kemik yüzeyleri kaplayan ve eklem hareketini kolaylaştıran kıkırdak yapının yapranmasıdır. Kireçlenme ilk olarak kıkırdak yapıda başlar ve ilerledikçe kıkırdak dokunun altındaki kemik yapı da etkiler.

Diz Kireçlenmesi Nedir?

Kireçlenme her eklemde olabilir. Diz kireçlenmesi de diz ekleminde bulunan diz kıkırdağının aşınmasıdır.

Diz Kireçlenme Belirtisi Nedir?

Diz kireçlenmesinde genellikle ilk belirti ağrıdır. Hastalığın başlangıcında ağrı merdiven inip çıkarken olur. Zamanla düz yolda yürüken de ağrı olmaya başlar.  Diz ağrısı çoğu zaman hareketle artar, istirahatle azalır. Diz kireçlenmesi ilerledikça dizlerde şekil bozukluğu ve şişlik olabilir. Kireçlenmede alevlenme olduğu dönemlerde ısı artışı da diz ağrısına eşlik edebilir. Hareket kısıtlılığı ve istirahat ağrısı diz kireçlenmesinin ileri evrelerinde görülebilir. Diz ekleminden sürtünme sesi gelmesi ve hava sıcaklıklarındaki değişikliklere bağlı ağrının olması da diz kireçlenme belirtileri arasındadır.

Diz Kireçlenmesinin Tanısı Nasıl  Koyulur?

Hastanın şikayetleri ve muayene bulguları çoğu zaman tanı için yeterlidir. Diz grafisi ve diz mr’ı  gibi görüntüleme yöntemlerine ek olarak kan tahlilleri bazı durumlarda gerekir.

Diz Kireçlenmesinin Tedavi Nasıldır?

  1. Fizik tedavi ve Egzersizler: Kişiye özel egzersizler, diz çevresindeki kasları güçlendir dolayısıyle eklemin yükünü hafifler ve ağrıyı azalır.
  2. Diz enjeksiyonları: Eklem kıkırdağını besleyen, kıkırdak onarımını destekleyen ve eklem sıvısını artırarak eklem kayganlığını kolaylaştıran iğneler diz kireçlenme tedavisinde kullanılır. Kortizon, hyaluronik asit, trombositten zengin plazma, hidrojel enjeksiyonu, SVF gibi diz iğneleri tedavide oldukça başarılıdır.
  3. Diz kireçlenme ilaçları: Basit ağrı kesici ilaçlar, steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlar ve bazı vitamin ve element takviyeleri kullanılır.
  4. Diz brace ve destekler: Dizlikler, akut ağrılı dönemde kısa süreli önerilir. Uzun süreli kullanımlar diz çevresindeki kasların zayıflamasına neden olarak tedaviyi olumsuz etkiler.
Önerilen Yazımız:   AMELİYATSIZ DİZ TEDAVİSİ

Diz Kireçlenme Ameliyatı

Ameliyatsız diz kireçlenme tedavi yöntemlerine cevap vermeyen hastalarda cerrahi yöntemler uygulanır. Total diz protezi en sık yapılan ameliyatlardandır.

Diz Kireçlenmesinde Yaşam Tarzı Değişikllikeri Nelerdir?

  1. Kiloyu kontrol altına alma: Hastanın kilo vererek tedayi desteklemesi çok önemlidir. Hastanın vereceği her kilo, diz eklemine bine yükü azaltarak ağrının azalmasına katkı sağlar.
  2. Sağlıklı beslenme: Her hastalıkta olduğu gibi sağlıklı ve dengeli beslenmek, yeterli sıvı tüketimi diz kireçlenme tedavisinde önemlidir.
  3. Diz çökmek, çömelmek, ağır kaldırmak gibi eklem içi basıncı artıran hareketlerden kaçınmak gerekir.

Diz kireçlenme önleme ipuçları nelerdir?

Kilo kontrolü, düzenli egzersiz, sağlıklı beslenme ve doktorla işbirliği yapmak önemlidir.