13 Ekim 2023

AMELİYATSIZ DİZ TEDAVİSİ

Fizik Tedavi ve Egzersiz: Cihazlarla yapılan klasik fizik tedavi yöntemlerine ek olarak manuel terapi, nöral terapi, proloterapi ve kuru iğne tedavisi gibi yöntemler sıklıkla uygulanır. Diz çevresi güçlendirme egzersizleri, kuadriseps kas güçlendirme egzersizi, bacak arkası kas grubunun germe egzersizleri tedaviye dahil edilmelidir.

Diz enjeksiyonları: Diz ağrılarına yönelik kullanılan enjeksiyonlar arasında hyaluronik asit, trombositten zengin plazma, hidrojel, kortizon, nöral terapi ve proloterapi sayılabilir. Ameliyatsız diz tedavi yöntemleri arasında bulunan hidrojel diz iğnesiyle ilgili pekçok bilimsel çalışma yapılmıştır. Hidrojel tedavisi klinik ortamda yapılır. Hastanın kendi yağ hücrelerinden elde edilen iyileştirici hücreler kullanıır. Enjeksiyondan 5 yıl sonra yapılan kontrollerde bile hastaların iyilik hallerinin devam ettiği görülür.

Diz Brace ve Destekler: Diz eklem yapısını destekleyen dizlikler tedavide kullanılır. Patella destekli, iç ve dış bağ destekli dizlikler bulunur. Diz brace ve destekleri doktor muayenesi sonrası reçete edilmelidir. İlaçlarda olduğu gibi kullanım süresi ve sıklığı doktor tarafından belirlenir. Diz brace ve desteklerinin gereksiz yere uzun süre kullanılması tedaviyi olumsuz etkiler.

Beslenme ve Diz Sağlığı: Diz ağrısının yönetiminde doğru yiyeceklerin seçimi önemlidir. Diz eklemindeki yangıyı azaltan yeşil yapraklı sebzelerin tüketimi, kemik yapıyı güçlendirmek için kalsiyumdan zengin beslenme, yemeklerde omega 3’den zengin zeytinyağı kullanımı önerilir. Raf ömrü uzun paketli ürünler, beyaz un ve şekerden yapılmış gıdalardan uzak durmak gerekir.

Önerilen Yazımız:   Dirsek Ağrısı Tedavisi